Opieka nad szczeniakiem lub kociakiem

1. Na pierwszą wizytę zgłoś się w ciągu kilku dni od przybycia zwierzątka do twojego domu. Lekarz wykona wtedy badanie przeglądowe stanu zdrowia i poinformuje o niezbędnych zabiegach profilaktycznych (odrobaczenia, szczepienia, zwalczanie pasożytów zewnętrznych), przedstawi ci również zasady prawidłowej opieki, żywienia i pielęgnacji pupila.

3. Pierwsze odrobaczanie u psów przeprowadzamy już w 2-4 tygodniu życia.

3. Pierwsze szczepienie powinno zostać przeprowadzone w wieku 5-6 tyg, obejmuje one bardzo groźne choroby takie jak nosówkę i parwowirozę.

4. Koty odrobaczamy w 5-6 tygodniu życia natomiast szczepienie 8-9 tydzień życia, szczepienie to obejmuje niebezpieczne zakaźne choroby kotów: kaliciwiroze, panleukopenię i herpeswirozę.

5. Swojego szczeniaka/ kociaka już od pierwszych miesięcy przyzwyczajaj do rutynowych zabiegów pielegnacyjnych i wchodzących w skład badania lekarskiego, takich jak zaglądanie do uszu, oczu, pyska, dotykanie okolicy brzucha, narządów płciowych, łap itp.

Dzięki temu twoje zwierzę nie będzie bało się personelu przychodni weterynaryjnej i bedzie współpracowało w trakcie leczenia zarówno z tobą jak i lekarzem, a przede wszystkim ograniczysz mu w ten sposób niepotrzebny stres.

6. Przy nauce czystości i posłuszeństwa nagradzaj pozytywne- pożądane przez ciebie zachowania, nie karz zwierzęcia, które często odbiera świat inaczej niż ty, nadmierne karanie może wywołać wręcz strach lub agresję przed tobą i członkami twojej rodziny.