Jak prawidłowo czyscić uszy?

Technika wykonywania zabiegu:

1. Wprowadź do kanału płyn do czyszczenia w ilości wystarczającej aby wypełnić cały kanał słuchowy.

2. Dokładnie wymasuj ucho u jego podstawy, tak aby słychać było pluskanie płynu, pozostaw na kilkadziesiąt sekund

3. Pozwól zwierzęciu wytrzepać ucho

4. Usuń watą na palcu wydzielinę która wypłyneła z ucha i resztki płynu czyszczącego.

5. Jeśli lekarz zalecił podaj masć/krople lecznicze

UWAGA! Nigdy nie używaj "ludzkich" preparatów, wody utlenionej, oliwki itp do czyszczenia uszu. Substancje te mogą zaszkodzić twojemu zwierzakowi bo nie są przystosowane do kontaktu z delikatną skórą kanału słuchowego.

 

Pamiętaj:

Jeśli twoje zwierzę nie ma problemu ze zdrowiem uszu nie należy usuwać włosów z kanału słuchowego, zabieg ten może wręcz wywołać chorobę ucha.

Nie wkładaj do ucha ostro zakończonych przedmiotów, w tym patyczków higienicznych. Za ich pomoca nie usuniesz zalegającej wydzieliny a tylko wepchniesz ją głębiej.

Jeśli uszy są zdrowe i czyste nie wymagają zabiegów higienicznych. Jeśli twoj pies jest predysponowany do chorób uszu możesz czyścic jego uszy profilaktycznie, jednak nie cześciej niż 2 razy w tygodniu, jeśli mimo czyszczenia stan się pogarsza nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Nie podawaj żadnych leków, w tym preparatów dla ludzi swojemu zwierzęciu bez konsultacji z lekarzem weterynarii! Moga one zaszkodzić twojemu zwierzęciu, a nawet doprowadzić do jego śmierci! Popularne tabletki przeciwbólowe sa toksyczne dla zwierząt!

Do leków niebezpiecznych należą między innymi: paracetamol- zwłaszcza u kotów, aspiryna, ibuprofen (Ibuprom) i wiele innych.