Czy Twój zwierzak boi się wybuchów w Sylwestra lub odgłosów burzy?
Jeżeli tak, możesz mu pomóc.
Strach, lęk można podzielić na kilka grup:
- słabo wyrażony -kiedy zwierzę jest nieznacznie pobudzone. Może objawiać się popiskiwaniem, nadmiernym ślinieniem, szukaniem kryjówki czy też kontaktu z właścicielem;
- średniego natężenia- objawiającego się drżeniem, szczekaniem, nadmiernym pobudzeniem ruchowym bądź chowaniem się w ciche miejsca i nie reagowaniem na komendy właściciela;
- dużego natężenia do skrajnego lęku- kiedy to zwierzę silnie wokalizuje, próbuje uciekać, chować się, często też może dochodzić do niekontrolowania potrzeb fizjologicznych.
Niezależnie od natężenia lęku, można pomóc zwierzakowi w przejściu wybuchowych dni, zmniejszyć skutki stresu lub czasem też całkowicie go wyeliminować.
Najlepszą metodą jest dobór odpowiedniej terapii behawioralnej, wraz z odpowiednią suplementacją preparatów zmniejszających negatywne skutki stresu. Można próbować uniewrażliwiać zwierzę metodą przeciwarunkowania- polega to na kojarzeniu bodźców negatywnych z pozytywnymi.
W praktyce wygląda to tak: puszczamy nagranie odgłosów wybuchów bądź burzy (na początku cicho) i kojarzymy z przyjemnym bodźcem (np. z karmieniem) i powoli zwiększamy natężenie bodźca negatywnego. Jest to długotrwała terapia, ale wytrwały własciciel może sprawić, że tym sposobem jego zwierzę wyleczy się z lęku.
Niestety w przypadkach steresu o większym natęzeniu, konieczne jest posiłkowanie się farmakologią. I tu należy pamietać, że nigdy nie wolno podawać zwierzętom leków z domowej apteczki bez konsultacji z lekarzem weterynarii!
O tym, aby nasz zwierzak przeszedł Sylwestra spokojnie, należy pomysleć już na kilka tygodni przed dniem 0, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii- dobierze on odpowiednią terapię dla naszego stworzenia.
Niekiedy konieczne jest długotrwałe podawanie preparatów działających wyciszająco na układ nerwowy bądź podanie leków uspokajających o silniejszym działaniu.
Serdecznie zapraszamy do naszej Przychodni- pomożemy przejść przez ten ciężki czas Twojemu zwierzakowi i Tobie.