Czy Twój zwierzak boi się wybuchów w Sylwestra lub odgłosów burzy?

 Jeżeli tak, możesz mu pomóc.

Strach, lęk można podzielić na kilka grup:

- słabo wyrażony -kiedy zwierzę jest nieznacznie pobudzone. Może objawiać się popiskiwaniem, nadmiernym ślinieniem, szukaniem kryjówki czy też kontaktu z właścicielem;

- średniego natężenia- objawiającego się drżeniem, szczekaniem, nadmiernym pobudzeniem ruchowym bądź chowaniem się w ciche miejsca i nie reagowaniem na komendy właściciela;

- dużego natężenia do skrajnego lęku- kiedy to zwierzę silnie wokalizuje, próbuje uciekać, chować się, często też może dochodzić do niekontrolowania potrzeb fizjologicznych.

Niezależnie od natężenia lęku, można pomóc zwierzakowi w przejściu wybuchowych dni, zmniejszyć skutki stresu lub czasem też całkowicie go wyeliminować.

Najlepszą metodą jest dobór odpowiedniej terapii behawioralnej, wraz z odpowiednią suplementacją preparatów zmniejszających negatywne skutki stresu. Można próbować uniewrażliwiać zwierzę metodą przeciwarunkowania- polega to na kojarzeniu bodźców negatywnych z pozytywnymi.

W praktyce wygląda to tak: puszczamy nagranie odgłosów wybuchów bądź burzy (na początku cicho) i kojarzymy z przyjemnym bodźcem (np. z karmieniem) i powoli zwiększamy natężenie bodźca negatywnego. Jest to długotrwała terapia, ale wytrwały własciciel może sprawić, że tym sposobem jego zwierzę wyleczy się z lęku.

Niestety w przypadkach steresu o większym natęzeniu, konieczne jest posiłkowanie się farmakologią. I tu należy pamietać, że nigdy nie wolno podawać zwierzętom leków z domowej apteczki bez konsultacji z lekarzem weterynarii!

O tym, aby nasz zwierzak przeszedł Sylwestra spokojnie, należy pomysleć już na kilka tygodni przed dniem 0, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii- dobierze on odpowiednią terapię dla naszego stworzenia.

Niekiedy konieczne jest długotrwałe podawanie preparatów działających wyciszająco na układ nerwowy bądź podanie leków uspokajających o silniejszym działaniu.

Serdecznie zapraszamy do naszej Przychodni- pomożemy przejść przez ten ciężki czas Twojemu zwierzakowi i Tobie.

 

Pasożyty psów i kotów

"W odchodach mojego psa/kota nie widzę pasożytów, więc nie muszę go odrobaczać."

Niestety nie jest to zgodne z prawdą...

Wiele pasożytów, które mogą atakować zwierzę nie jest widoczne gołym okiem, a zarażone przez nie zwierzęta często nie mają objawów chorobowych. Takie zwierzę jest nosicielem pasożytów i wydala je do środowiska, powodując rozszerzanie się inwazji na inne zwierzęta lub człowieka.

 

"Czy mogę zarazić się robakami od mojego zwierzaka?"

Oczywiście, wiele z pasożytów, które atakują zwierzęta mogą również zaatakować człowieka, a co najgorsze spowodować dużo poważniejsze konsekwencje. Szczególnie narażone są osoby z osłabioną odpornością, osoby starsze i dzieci.

Przykładem takiej choroby może być toksokaroza- groźna dla ludzi i niemalże bezobjawowa u dorosłych zwierząt. Toxocara spp. są to nicienie żołądkowo jelitowe psów i kotów a także innych kręgowców. U zwierząt kolonizują w ostatecznej fazie jelito cienkie, a u zarażonych ludzi larwy mogą wędrować do oka, mózgu, serca, płuc i innych narządów- powodując niekiedy zagrażające życiu konsekwencje lub trwałe kalectwo.

Zarazić się można również pierwotniakami - Giardią, Toxoplazmą oraz tasiemcami, np. śmiertelnym tasiemcem bąblowcowym.

Jak się chronić? To banalnie proste. Wystarczy higiena w obchodzeniu się ze zwierzęciem i jego regularne odrobaczanie.

 

”Badanie kału pupila - czy to ważne?”

Tak - przez wielu bagatelizowane, badanie kału ma ogromną wartość diagnostyczną. Pozwala szybko i łatwo sprawdzić, czy zwierzę nie jest zarażone pasożytami.

Należy zawsze zbadać kał przy nawracających biegunkach, chudnięciu zwierzęcia lub pojawianiu się krwi w kale.

 

”Po co badać skoro odrobaczam mojego pupila regularnie?”

Otóż niektóre z pasożytów wymagają specjalnego planu odrobaczania. Na przykład włosogłówka, której plan zwalczania mówi o 3-dniowej kuracji odrobaczającej, bądź potraktowaniu specjalnego rodzaju lekiem.

Czy sterylizować mojego pupila

Sterylizacja i kastracja należa do zabiegów wykonywanych rutynowo w naszej przychodni, dlatego ryzyko związane z ich przeprowadzaniem zostało ograniczone do minimum. Dodatkowo zabiegi te przeprowadzane na zwierzętach młodych i zdrowych są dużo bezpieczniejsze i okres rekonwalescencji przebiega szybko i bez zakłóceń.

Sterylizacje i kastracje mają wiele pozytywnych skutków dla twojego pupila:

- zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów sutka, jajnika, jąder, prostaty itp.

- eliminują włóczęgostwo, walki pomiędzy samcami, agresję terytorialną i chęć dominacji, posikiwanie oraz u suk objawy ciąży urojonej

- dzięki sterylizacji i kastracji przyczyniasz się do ograniczenia problemu bezdomności zwierząt z niechcianych miotów

sterylizacja to również najlepsza metoda zapobiegania zagrażającym życiu chorobom takim jak ropomacicze u suk

Zabiegi sterylizacji i kastracji najlepiej wykonywać w wieku około 6 miesiąca, a u samic tuz przed lub po pierwszej cieczce. Dzięki sterylizacji w młodym wieku możesz ograniczyć do około 1% ryzyko zachorowania na śmiertelne guzy sutka.

Higiena jamy ustnej

Każdy właściciel powinien regularnie obserwować stan uzębienia swojego pupila. Jest to szczególnie ważne u psów ras małych i miniaturowych, które są predysponowane do odkładania się kamienia nazębnego.

Brzydki zapach z pyska lub widoczny brązowy osad na zębach powinny szczególnie zwrócić twoją uwagę . Zaniedbane uzębienie prowadzi do bolesnych zapaleń dziąseł, niechęci do jedzenia, apatii, paradontozy, wrzodziejących urazów dziąseł, oraz groźnych powikłań ogólnoustrojowych, np chorób serca, zapalenia opon mózgowych, ropni w narządach wewnętrznych.

Już od szczenięcia powinno się stosować odpowiednia profilaktykę chorób jamy ustnej. Obejmuje ona przede wszystkim regularne mycie zębów szczoteczką i pastą dla psów, stosowanie preparatów rozpuszczających kamień nazębny, oraz odpowiednią dietę.

Skontaktuj się z nami (Przychodnia Weterynaryjna Pies Kudłaty, Pabianice ul. Moniuszki 139) Pokarzemy Ci jak przeprowadzić zabieg szczotkowania zębów u twojego pupila, oraz jak go do niego przyzwyczaić, poinformuje cię także o pierwszych objawach chorób zębów i przyzębia.

Pielęgnacja oczu

1. Do rutynowego przemywania oczu używaj specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu lub świetlika. Nigdy nie używaj rumianku, naparu herbaty, soli fizjologicznej, wody wodociągowejj, mineralnej, preparatów do czyszczenia uszu.

2. Czyszcząc oczy nigdy nie dotykaj powierzchni oka palcem, wacikiem, itp.

3. Oko przepłukaj strumieniem płynu ze strzykawki pamiętając, żeby pilnować aby jej konus nie dotykał oka

4. Nie stosuj "ludzkicvh"| kropli do oczu bez konsultacji z lekarzem, możesz w ten sposób doprowadzić do poważnych komplikacji które skończyć sie mogą utratą wzroku przez twojego zwierzaka.

5. Jeśli w ciągu 2-3 dni stan zwierzaka nie ulega poprawie nie zwlekaj z wizyta u lekarza: Przychodnia Pies Kudłaty, Pabianice, ul. Moniuszki 139

Opieka nad szczeniakiem lub kociakiem

1. Na pierwszą wizytę zgłoś się w ciągu kilku dni od przybycia zwierzątka do twojego domu. Lekarz wykona wtedy badanie przeglądowe stanu zdrowia i poinformuje o niezbędnych zabiegach profilaktycznych (odrobaczenia, szczepienia, zwalczanie pasożytów zewnętrznych), przedstawi ci również zasady prawidłowej opieki, żywienia i pielęgnacji pupila.

3. Pierwsze odrobaczanie u psów przeprowadzamy już w 2-4 tygodniu życia.

3. Pierwsze szczepienie powinno zostać przeprowadzone w wieku 5-6 tyg, obejmuje one bardzo groźne choroby takie jak nosówkę i parwowirozę.

4. Koty odrobaczamy w 5-6 tygodniu życia natomiast szczepienie 8-9 tydzień życia, szczepienie to obejmuje niebezpieczne zakaźne choroby kotów: kaliciwiroze, panleukopenię i herpeswirozę.

5. Swojego szczeniaka/ kociaka już od pierwszych miesięcy przyzwyczajaj do rutynowych zabiegów pielegnacyjnych i wchodzących w skład badania lekarskiego, takich jak zaglądanie do uszu, oczu, pyska, dotykanie okolicy brzucha, narządów płciowych, łap itp.

Dzięki temu twoje zwierzę nie będzie bało się personelu przychodni weterynaryjnej i bedzie współpracowało w trakcie leczenia zarówno z tobą jak i lekarzem, a przede wszystkim ograniczysz mu w ten sposób niepotrzebny stres.

6. Przy nauce czystości i posłuszeństwa nagradzaj pozytywne- pożądane przez ciebie zachowania, nie karz zwierzęcia, które często odbiera świat inaczej niż ty, nadmierne karanie może wywołać wręcz strach lub agresję przed tobą i członkami twojej rodziny.

Jak prawidłowo czyscić uszy?

Technika wykonywania zabiegu:

1. Wprowadź do kanału płyn do czyszczenia w ilości wystarczającej aby wypełnić cały kanał słuchowy.

2. Dokładnie wymasuj ucho u jego podstawy, tak aby słychać było pluskanie płynu, pozostaw na kilkadziesiąt sekund

3. Pozwól zwierzęciu wytrzepać ucho

4. Usuń watą na palcu wydzielinę która wypłyneła z ucha i resztki płynu czyszczącego.

5. Jeśli lekarz zalecił podaj masć/krople lecznicze

UWAGA! Nigdy nie używaj "ludzkich" preparatów, wody utlenionej, oliwki itp do czyszczenia uszu. Substancje te mogą zaszkodzić twojemu zwierzakowi bo nie są przystosowane do kontaktu z delikatną skórą kanału słuchowego.

 

Pamiętaj:

Jeśli twoje zwierzę nie ma problemu ze zdrowiem uszu nie należy usuwać włosów z kanału słuchowego, zabieg ten może wręcz wywołać chorobę ucha.

Nie wkładaj do ucha ostro zakończonych przedmiotów, w tym patyczków higienicznych. Za ich pomoca nie usuniesz zalegającej wydzieliny a tylko wepchniesz ją głębiej.

Jeśli uszy są zdrowe i czyste nie wymagają zabiegów higienicznych. Jeśli twoj pies jest predysponowany do chorób uszu możesz czyścic jego uszy profilaktycznie, jednak nie cześciej niż 2 razy w tygodniu, jeśli mimo czyszczenia stan się pogarsza nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Nie podawaj żadnych leków, w tym preparatów dla ludzi swojemu zwierzęciu bez konsultacji z lekarzem weterynarii! Moga one zaszkodzić twojemu zwierzęciu, a nawet doprowadzić do jego śmierci! Popularne tabletki przeciwbólowe sa toksyczne dla zwierząt!

Do leków niebezpiecznych należą między innymi: paracetamol- zwłaszcza u kotów, aspiryna, ibuprofen (Ibuprom) i wiele innych.